Informacje dotyczące pracy stacjonarnej oraz obowiązująca procedura
Szanowni Państwo !
Poradnia wznowiła stacjonarną działalność diagnostyczną w obszarze związanym z wydawaniem orzeczeń i opinii – ważnych dla przyszłości edukacyjnej i dalszych losów dzieci i młodzieży oraz terapeutyczną metodą EEG- Biofeedback.
W związku z utrzymującym się stanem epidemii wszelkie wizyty w naszej placówce należy wcześniej zgłaszać telefonicznie (55 625 82 30) w godz. 8.00-15.00 lub za pomocą poczty e-mail ( ppp1@elblag.eu).
Inne działania Porani są kontynuowane w formule pracy zdalnej.
Dyrektor
Barbara Uryn
Załącznik
do ZARZADZENIA nr 25/2019-2020
Dyrektora PPP nr 1 z dn. 22.05.2020 r.
Procedura funkcjonowania
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Elblągu
w okresie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2
Opracowano na podstawie:
- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ( Dz.U. 2020, poz.792) ,
- rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia zmieniające rozporządzenie w sprawie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020 poz. 780),
- wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej
Celem wdrożenia procedury jest:
- Zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pracowników i klientów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Elblągu.
- Ograniczenie liczby kontaktów na terenie Poradni w danym przedziale czasowym,
w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem. - Kompleksowe działanie przeciwepidemiczne zapobiegające szerzeniu się zakażeń.
I. Zasady ogólne przyjmowania dzieci i młodzieży do Poradni
- W celu zmniejszania ryzyka przenoszenia zakażenia rejestracja dzieci i młodzieży odbywa się telefonicznie lub mailowo.
- Ogranicza się przebywanie w placówce osób z zewnątrz. Do Poradni przyjmowane będą tylko osoby wcześniej umówione.
- Poradnia informuje telefonicznie o ustalonym terminie wizyty w placówce.
- W momencie telefonicznego umawiania wizyty należy rodzica poinformować
o warunkach pracy w poradni w związku z Covid-19. Niewyrażenie zgody (na warunki badania, stosowanie środków ochronnych) jest jednoznaczne z odmówieniem zgody
na badanie. - Dziecko umawiane na diagnozę powinno być zaopatrzone w maseczkę (z wyłączeniem dzieci do 4 r.ż. osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub osób mających trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa), własne przybory do pisania (ołówek, długopis, kredki), wodę do picia, chusteczki higieniczne.
- Na diagnozę przyjmowane są osoby zdrowe, nie objęte kwarantanną, nadzorem epidemicznym, informację uzyskujemy telefonicznie w momencie umawiania na wizytę
i potwierdzamy w dniu wizyty w Poradni. - W przypadku pojawienia się objawów chorobowych u dziecka/ucznia Rodzic/opiekun prawny powinien odpowiednio wcześniej powiadomić Poradnię i odwołać wizytę.
- Badania w Poradni będą przeprowadzane, głównie w celu wydawania stosownych opinii
i orzeczeń, ważnych dla przyszłości edukacyjnej i dalszych losów dzieci i młodzieży. - Pozostałe zadania statutowe Poradnia będzie realizowała zdalnie.
- W poradni wyznacza się pomieszczenia diagnostyczne spełniające warunki sanitarne.
- W sekretariacie Poradni sporządzany jest HARMONOGRAM DIAGNOZ, w którym specjaliści diagnozujący po rozpatrzeniu zgłoszenia, przeprowadzeniu wstępnych czynności diagnostycznych z rodzicem/prawnym opiekunem/pełnoletnim uczniem telefonicznie lub za pomocą innego środka komunikacji na odległość i umówieniu terminu diagnozy bezpośredniej wpisują dane dziecka podlegającego diagnozie.
- HARMONOGRAM DIAGNOZ należy ustalać tak, aby nie doprowadzać
do gromadzenia się klientów w większej ilości w poczekalni – dziecko umawiane jest
na konkretny dzień i godzinę.
II. Zasady dotyczące wizyty dzieci i rodziców (prawnych opiekunów) w Poradni.
- Na wizytę do Poradni dziecko przychodzi z jednym opiekunem.
- Przy wejściu na teren Poradni każdy pracownik, dziecko oraz jego rodzic/opiekun są zobowiązani do dokładnego zdezynfekowania, umycia rąk.
- Badany i rodzic ma obowiązek posiadać maseczkę/przyłbicę.
- Przed bezpośrednią wizytą diagnostyczną w Poradni specjalista lub pracownik do tego wyznaczony dokonuje pomiaru temperatury ciała dziecka i rodzica termometrem bezdotykowym, a następnie w wyznaczonym do tego celu gabinecie rodzic/opiekun prawny wypełnia Ankietę wstępnej kwalifikacji (wywiad epidemiologiczny) – Załącznik nr 1 w kierunku zakażenia wirusem SARS CoV-2).
- Na podstawie przeprowadzonej Ankiety wstępnej kwalifikacji (wywiadu epidemiologicznego) i uzyskaniu wyniku dodatniego lub potwierdzenia objawów infekcji (gorączka, kaszel, katar, wysypka, bóle mięśni, bóle gardła, uczucie duszności, inne nietypowe) odmawia się wykonania diagnozy na terenie Poradni.
- Na terenie Poradni rodzic/opiekun powinien przebywać w maseczce ochronnej.
- Każdy kontakt osoby z zewnątrz w sekretariacie powinien odbywać się tylko
w wyjątkowych przypadkach, w taki sposób, aby klient przebywał w odległości
1,5 – 2 m. od pracownika. - Na poczekalni, podczas diagnozy dziecka, pozostają tylko ci rodzice, których obecność jest niezbędna (w przypadku dzieci małych, z niepełnosprawnościami). Pozostali proszeni są o przybycie po badaniu dziecka. Odległość osób przebywających w poczekalni
to minimum 2 m. Rodzice w poczekalni mają obowiązek używania maseczek.
III. Działania sanitarno – epidemiczne na terenie placówki.
- W Poradni stosuje się zabezpieczenia stanowisk pracy, pracowników w kontakcie bezpośrednim z klientem w postaci: bariery z plexi, przyłbic/maseczek, dezynfekcji rąk
i stanowisk pracy. - W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz w poczekalni wywieszone zostały instrukcje dotyczących mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek (w przypadku ewentualnego indywidualnego z nich korzystania przez pracownika lub osobę z zewnątrz), zdejmowania i zakładania maseczki oraz dezynfekcji rąk.
- Należy prowadzić monitoring codziennych prac porządkowych oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych.
- Wprowadzono obowiązkową dezynfekcję rąk dla wchodzących na teren poradni – pracowników, klientów.
- Zwiększono częstotliwość sprzątania i dezynfekowania pomieszczeń pracy
oraz pomieszczenia higieniczno – sanitarnego. - Dokumenty wpływające do Poradni zostaną odłożone na okres 48 godzinnej kwarantannyw wyznaczone miejsce i oznaczone będą datą wpływu.
- Należy zadbać o przeprowadzanie dezynfekcji przyborów diagnostycznych (lub poddanie ich 48 godzinnej kwarantannie), sprzętu, pomocy dydaktycznych, stolików, biurek, klamek, włączników światła używanych podczas diagnozy w pomieszczeniach diagnostycznych po każdym badaniu.
- Należy zadbać o przeprowadzanie dezynfekcji lad, poręczy, dozowników na preparaty
do higieny rąk, dozowników na ręczniki jednorazowe, pojemników na odpady. - Po każdej diagnozie należy wywietrzyć gabinet przez co najmniej 15 minut.
- Badania diagnostyczne w kontakcie bezpośrednim przeprowadzać będą tylko zdrowi pracownicy, a udział w tym zakresie pracowników z chorobami przewlekłymi,
po 60 roku życia będzie minimalizowany. - Dla klientów i pracowników wyznaczone są odrębne toalety.
IV. Postępowanie diagnostyczne w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2.
- Pracownik pedagogiczny przed przystąpieniem do bezpośredniej pracy z klientem powinien zaznajomić się z obowiązującymi w Poradni procedurami zastosować się do nich pod kątem organizacji pracy i zagrożeń występujących podczas wykonywania swoich czynności zawodowych.
- Pracownik pedagogiczny zobowiązany jest do oceny ryzyka w oparciu o wiedzę
i doświadczenie wynikające z stosowanego procesu diagnostycznego w Poradni
oraz wiedzę dostarczaną z pewnych i sprawdzonych źródeł takich jak: Komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Komunikaty Ministerstwa Zdrowia , Komunikaty Ministerstwa Edukacji, Komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). - W przypadku zaobserwowania u siebie lub u klienta Poradni objawów choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 pracownik pedagogiczny ma obowiązek przerwać pracę i ograniczając kontakt bezpośredni poinformować o tym dyrektora Poradni lub osobę do tego wyznaczoną.
- Pracownik pedagogiczny zobowiązany jest do ścisłej współpracy z innymi pracownikami Poradni celem pozyskania informacji o aktualnym zagrożeniu epidemiologicznym.
- Tryb pracy pracowników diagnozujących ma charakter zmienny, zgodny z ustalonym przez dyrektora Harmonogramem, uwzględniającym czynności w zakresie dezynfekcji pomocy dydaktycznych, materiałów wykorzystywanych do badania, biurka i innych przedmiotów, z których korzystało i dotykało dziecko.
- Dokumentację dotyczącą potrzeby przeprowadzenia badania analizuje dyrektor Poradni lub wyznaczony przez dyrektora zespół badający pod kątem zasadności, pilności, konieczności.
- Pierwszeństwo w rozpatrzeniu mają wnioski dotyczące orzeczeń, opinii WWRD, odroczenia obowiązku szkolnego lub inne – zgodnie z analizą specjalistów poradni.
- Rozpatrując zgłoszenie powinno się przeprowadzić wstępne czynności diagnostyczne
z rodzicem/prawnym opiekunem/pełnoletnim uczniem w formie pracy zdalnej – telefonicznie i umówić osobiście (lub poprzez sekretariat) termin diagnozy bezpośredniej. - Dane dziecka podlegającego diagnozie winny być zapisane w HARMONOGRAMIE PLANOWANYCH DIAGNOZ (termin umówionego osobiście przez danego specjalistę badania winien być przekazany/zapisany w sekretariacie Poradni).
- Przed podjęciem jakichkolwiek czynności diagnostycznych w bezpośrednim kontakcie
z klientem, pracownik pedagogiczny powinien przeprowadzić Ankietę wstępnej kwalifikacji (wywiad epidemiologiczny) – załącznik nr 1 oraz uzyskać zgodę rodzica/prawnego opiekuna/pełnoletniego ucznia na wykonywanie czynności diagnostycznych. W/w czynności powinny być wykonane przed wejściem do gabinetu diagnostycznego w wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu. - Rodzic/opiekun porusza się po Poradni w maseczce ochronnej.
- Podczas badania obowiązuje zakrywanie ust i nosa przez pracowników i osoby badane,
z wyłączeniem:
-dzieci do 4 r.ż.,
-osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub osób mających trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa,
-możliwe jest odkrycie ust i nosa w przypadku umożliwienia komunikowania się z osobą głuchą lub głuchoniemą. - Pracownik pedagogiczny zobowiązany jest do przeprowadzenia diagnozy ze szczególnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego SARS-COVID – 19. Każde obawy i wątpliwości dotyczące stanu zdrowia klientów powinny być odnotowane w dokumentacji dziecka.
- Pracownik pedagogiczny podczas realizacji wszystkich czynności podczas bezpośredniego kontaktu z klientem zobowiązany jest do zastosowania maksymalnie bezpiecznych warunków, i korzystania ze środków ochrony indywidualnej ustalonych przez pracodawcę, (zgodnie z zaleceniami GIS, WHO) zapewniających bezpieczeństwo zarówno sobie jak i klientowi.
- W przypadku braku takiego zabezpieczenia winien on odstąpić od wykonywania czynności, a fakt ten odnotować w prowadzonej przez siebie dokumentacji dziecka.
- Pracownik pedagogiczny powinien unikać grupowania klientów w Poradni, przestrzegać indywidualnego podejścia do dziecka/ucznia w sposób uwzględniający potencjalne ryzyko zakażenia.
- Praca pracownika pedagogicznego musi być zorganizowana w taki sposób, by unikać zbędnego przemieszczania się w obrębie budynku, w którym wykonuje on swoje czynności.
- Pracownik pedagogiczny powinien stosować przyporządkowanie do miejsca pracy diagnostycznej – konkretnego gabinetu wynikającego z HARMONOGRAMU DIAGNOZ celem ograniczenia potencjalnego ryzyka epidemiologicznego.
- W czasie diagnozy dziecko umówione do badań pozostaje ze specjalistą w gabinecie. Dopuszczalna jest obecność rodzica w przypadku dzieci małych, niepełnosprawnych, niesamodzielnych, wymagających bezpośredniej obecności rodzica. W miarę możliwości należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (rekomendowane są 1,5- 2 metry).
- Specjalista diagnozujący przekazuje rodzicowi/opiekunowi/pełnoletniemu uczniowi termin rozmowy postdiagnostycznej, która będzie przeprowadzona za pomocą środka porozumiewania się na odległość, np. telefonu oraz udziela informacji o możliwości kontaktu z Poradnią w razie potrzeby uzyskania porady lub odbycia konsultacji dotyczącej formy i sposobu dalszego postępowania w przypadku wydawania dokumentów dla dziecka/ucznia.
- Po zakończeniu badania Pracownik pedagogiczny zobowiązany jest do otwarcia okna, dezynfekcji przedmiotów służących do wykonania badania oraz innych narzędzi
i elementów dotykanych przez dziecko/ucznia, wyrzucenia rękawiczek, umycia
i dezynfekcji rąk. - Każdy pracownik osobiście dezynfekuje swoje maseczki wielorazowego użytku
i przyłbice.
Załącznik nr1 do Procedury PPP nr1 w Elblągu
W okresie epidemii wywołanej wirusem SARS – CoV-2
Ankieta kwalifikacyjna do badania dziecka w okresie epidemii Covid -19
Data | |
Imię i nazwisko dziecka/ucznia | |
PESEL | |
Nr telefonu kontaktowego | |
Adres e-mail |
(Proszę przeczytać poniższe pytania i zaznaczyć podkreślając właściwą odpowiedź)
- Czy Pani/Pana dziecko lub ktoś z rodziny przebył chorobę wywołaną koronawirusem?
- Tak
- Nie
Czy wykonane po przebytej chorobie testy na koronawirusa były ujemne ?
- Tak
- Nie
- Nie dotyczy
- Czy Pani/Pana dziecko/podopieczny lub ktoś z rodziny jest obecnie objęty nadzorem epidemiologicznym (kwarantanną) ?
- Tak
- Nie
- Czy w okresie ostatnich 14 dni Pani/Pana dziecko lub ktoś z rodziny miał kontakt
z osobą, w której potwierdzono zakażenie SARS CoV-2 ?
- Tak
- Nie
- Czy u Pani/Pana dziecka lub u ko występują niżej wymienione objawy ( jeżeli tak to proszę podkreślić jakie ?)
- Temperatura powyżej 38 °C
- Kaszel
- Bóle mięśni
- Uczucie duszności – trudności w nabieraniu powietrza
- Inne – jakie ? …………………………………………
Jestem świadoma/my, iż przez złożenie nieprawdziwego oświadczenia narażam na niebezpieczeństwo zdrowie i życie swoje, innych osób, pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Elblągu ul. Słoneczna 14, w której moje dziecko będzie miało/będę miał wykonywane badanie.
…………………………………………………………
data, czytelny podpis osoby wypełniającej ankietę