KONFERENCJA – ochrona zdrowia psychicznego dzieci, zadaniem rodziny i szkoły

aktualnosci 1

17 maja 2016 r. w ramach XVIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny odbyła się konferencja, której organizatorami były Poradnie Psychologiczno Pedagogiczne nr 1 i Nr 2 oraz Instytut Pedagogiczno – Językowy PWSZ w Elblągu. Hasłem tegorocznych obchodów jest: Rodzina ? tu się wszystko zaczyna, a konferencja nosiła tytuł: Ochrona zdrowia psychicznego dzieci zadaniem rodziny i szkoły.

W ramach konferencji odbyły się zarówno wykłady jak i warsztaty związane tematycznie z problematyką funkcjonowania rodziny. Słuchacze mieli okazję poznać problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – widziane okiem lekarza psychiatry, a zaprezentowała je psychiatra dziecięcy Anna Ananicz. O dobrostanie psychicznym rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym mówił prof. dr hab. Amadeusz Krause, wskazując na znaczenie komunikacji w rodzinie. Psycholog Wojciech Rudnicki przybliżył słuchaczom problemy ochrony przed cyberprzemocą, przed takim bowiem wyzwaniem coraz częściej stają rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Natomiast dr Joanna Nowak zaprezentowała wykład ujmujący współczesne dzieciństwo w aspekcie wytworów ?kultury szybkostrzelnej?. Wystąpienia podsumowała pani dr Irena Sorokosz, Prorektor ds. Organizacyjnych PWSZ w Elblągu, która zaakcentowała te treści, które stanowiły motyw wiodący poszczególnych wykładów

 

W drugiej części specjaliści obu poradni psychologiczno – pedagogicznych przeprowadzili warsztaty skierowane do rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz studentów. Pedagodzy i psycholodzy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 2 poprowadzili warsztaty: Sposoby radzenia sobie z emocjami w sytuacjach trudnych ? prowadzące:  Katarzyna Małkiewicz i Marta Słoniecka ? Piotrowska oraz Pomocne i niepomocne reakcje rodziców w relacjach z dziećmi ? realizacja: Elżbieta Krupska i Małgorzata Charkiewicz. Z kolei warsztaty zaproponowane przez specjalistów z  Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 to: Skuteczne ?narzędzia? w pracy z dzieckiem z nadpobudliwością psychoruchową, realizowany przez Magdalenę Kaczorowską – Kraj i Marię Kołodziejską oraz Czy to już lęk, czy jeszcze nieśmiałość – jak być rodzicem, nauczycielem, wychowawcą dziecka z problemami lękowymi, prowadzony przez Kamilę Tońską.

 

Konferencji towarzyszyła także ekspozycja najnowszych publikacji i opracowań związanych z tematyką wystąpień i warsztatów, a przygotowana przez pracowników Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu. Wśród prezentowanych książek i opracowań  znalazły się przede wszystkim te dotyczące relacji w rodzinie, cyberprzemocy, świata wirtualnego, zaburzeń w zachowaniu oraz problemów rozwojowych dzieci i młodzieży.

 

W uzupełnieniu konferencji w holu Instytutu Pedagogiczno-Językowego zorganizowano wystawę prac plastycznych związanych tematycznie z rodziną. Ekspozycja składa się z prac dzieci 5-6-letnich z Przedszkola Nr 18 w Elblągu, wykonanych samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. Rysunki ukazują rodzinę oczyma dzieci, znaczenie relacji w rodzinie, wspólnie spędzanego czasu i zabawy.

Z wykładów skorzystało 160 osób, w warsztatach wzięło udział 54 osób.

2016/05/20 9:21:42